Uczestnicy są podzieleni na grupy wiekowe. Każda grupa liczy maksymalnie 10-14 osób a zajęcia odbywają się od września do czerwca. W trakcie pojedynczych warsztatów realizowane jest jedno zagadnienie naukowe, co w czasie całego roku szkolnego złoży się na zbiór różnorakich tematów z biologii, chemii i fizyki. W zależności od grupy wiekowej zajęcia laboratoryjne prowadzone są w nieco inny sposób, tak aby bez względu na wiek każdy uczestnik mógł pracować manualnie w miarę swoich możliwości, dowiedzieć się jak najwięcej, zrozumieć trudne zagadnienia i przede wszystkim bawić się wesoło nauką. Ukończenie całorocznego kursu zajęć jest premiowane stosownym dyplomem a na najzdolniejszych i najwytrwalszych czekają miłe niespodzianki.
I tak w trakcie całorocznego bloku zajęć najmłodsi naukowcy (grupy 5-6 lat) poznają zróżnicowany świat roślin i zwierząt. Będą hodować ciekawe rośliny i owady. Poznają podstawy budowy komórki, zobaczą ją pod mikroskopem, dowiedzą się w jaki sposób funkcjonuje. Wejdą do wnętrza komórki budując swoje własne gigantyczne modele komórkowe używając kartonów. Dowiedzą się co to fluorescencja, będą puszczać niepękające bańki fluorescencyjne, zbudują model poduszkowca.
Starsze dzieci (grupy 7-9 lat) wykonają swoje własne preparaty mikroskopowe z cebuli, założą mini terrarium, wykonają plastikowe figurki z mleka. Dzięki modelom dydaktycznym z chemii dowiedzą się czym zajmuje się ta dziedzina nauki. Wykorzystując akcesoria plastyczne zbudują modele znanych związków chemicznych. Zbudują barometr.
Najstarsze grupy (10-12 lat) zapoznają się z pracą profesjonalnego laboratorium biochemicznego używając sprzętu zgromadzonego w Junior Odkrywca. Dzieci dowiedzą się między innymi co to DNA, zobaczą je na własne oczy zwijając je w kokon na wykałaczkę. Sprawdzą czy drożdże oddychają jak ludzie. Dowiedzą się czy ucho kryje w sobie całą orkiestrę. Dzieci zrobią także zaczarowany, znikający atrament.
Wszyscy bez względu na wiek pobawią się w zdobywców kosmosu. Nasz teleskop pozwoli na obserwacje planet, mgławic i dzięki specjalnym filtrom również słońca. Dowiemy czy na Marsie jest życie? Podejrzymy wulkaniczną powierzchnię księżyca i sprawdzimy czy Pan Twardowski wciąż przebywa na księżycu?
Junior Odkrywca każdemu dziecku gwarantuje świetną zabawę, solidną dawkę wiedzy i fachową opiekę merytoryczną podczas zajęć.
Zapewniamy:
1. Komfort pracy umożliwiając zabawę w niewielkich grupach.
2. Dostosowane do potrzeb dzieci warunki pracy.
3. Wystarczającą ilość materiałów i sprzętu, tak aby każdy uczestnik warsztatów mógł pracować manualnie w sposób samodzielny lub w parach.
4. Bezpieczeństwo pracy, wyposażając każdego uczestnika zajęć laboratoryjnych
w fartuchy, okulary i rękawiczki ochronne.
Zapoznanie dzieci z nauką, poprzez wesołą zabawę, z pewnością zaprocentuje w przyszłości i znacznie zwiększy ich szanse na zdobycie sukcesów edukacyjnych. Najmłodsi poszukując odpowiedzi na podstawowe pytania związane ze światem przyrody, zaszczepią w sobie chęć do dalszej przygody z przedmiotami nauk ścisłych. Rozwiną także swoje zdolności manualne, co ułatwi im w przyszłości naukę pisania.
Nieco starsi i bardziej dociekliwi niczym prawdziwi naukowcy będą zgłębiać tajniki bardziej skomplikowanych zjawisk, co przełoży się na wypracowanie dociekliwości i cierpliwości w zdobywaniu wiedzy z wielu różnych przedmiotów w szkole.
Każde dziecko uczestniczy w zajęciach raz w tygodniu wybierając wcześniej dzień i godzinę zajęć. Zajęcia trwają 1h zegarową.
Nowi uczestnicy mogą dołączać do istniejących grup w każdej chwili (przez cały rok). W przypadku braku wolnych miejsc tworzone są nowe grupy.